Used 2015 Forest River RV Flagstaff V-Lite 30WFKSS Travel Trailer
The Flagstaff V-Lite 30WFKSS v-nose travel trailer by Forest River offers double slides and a front kitchen.
As you enter the travel trailer, to the right there is a counter with bar stools, a three burner range, sink, and refrigerator. The slide has a dinette and hide-a-bed sofa. On the opposite side of the trailer there are two chairs and end tables.
The bathroom is a walk thru with a garden shower and wardrobe one one side and a sink, medicine cabinet, linen cabinet, and toilet on the other side.
In the rear, you will find a queen bed slide, optional wall mount TV, and a large wardrobe. There is also a private entrance door leading outside from the bedroom.
You can even enjoy an optional grill outside and an optional rear ladder.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 023114M
Interior Color: Harbor, St. James, Valencia
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Harbor, St. James, Valencia |
| Hitch Weight | 882 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Dry Weight | 7038 lbs |
| Cargo Capacity | 1512 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TFLF26F1863114 |
Flagstaff V-Lite 30WFKSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


