Used 2015 Forest River RV Flagstaff V-Lite 30WFKSS Travel Trailer
The Flagstaff V-Lite 30WFKSS v-nose travel trailer by Forest River offers double slides and a front kitchen.
As you enter the travel trailer, to the right there is a counter with bar stools, a three burner range, sink, and refrigerator. The slide has a dinette and hide-a-bed sofa. On the opposite side of the trailer there are two chairs and end tables.
The bathroom is a walk thru with a garden shower and wardrobe one one side and a sink, medicine cabinet, linen cabinet, and toilet on the other side.
In the rear, you will find a queen bed slide, optional wall mount TV, and a large wardrobe. There is also a private entrance door leading outside from the bedroom.
You can even enjoy an optional grill outside and an optional rear ladder.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 0KD054A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 882 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Dry Weight | 7038 lbs |
| Cargo Capacity | 1512 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TFLF21F1863621 |
Flagstaff V-Lite 30WFKSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


