Used 2015 Forest River RV Flagstaff V-Lite 26WFKSS Travel Trailer
The Flagstaff V-Lite 26WFKSS v-nose travel trailer by Forest River offers double slides and a front kitchen area.
As you enter the trailer, to the right is a microwave, three burner range, sink, and refrigerator. The front slide has a pantry and hide-a-bed sofa. On the opposite side of the trailer you will find a dinette with a LCD TV above the dinette.
The bathroom has a linen cabinet, corner garden shower, sink, handy medicine cabinet, and toilet. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The rear bedroom offers a queen bed slide, optional wall mount TV, and a large wardrobe & drawers.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the trailer as well as exterior storage. You can even choose an optional gas grill and a optional rear ladder.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 05501
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 638 lbs |
| Dry Weight | 5985 lbs |
| Cargo Capacity | 1665 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15 |
| VIN | 4X4TFLB29F1860150 |
Flagstaff V-Lite 26WFKSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


