Used 2015 Forest River RV Flagstaff High Wall 27KS Folding Pop-Up Camper
The Flagstaff High Wall HW27KS folding pop-up camper by Forest River offers a single slide and front and rear tent beds.
As you enter the camper, to the right there is a cabinet. The front tent beds expands into a king size bed for your convenience. Next to the bed you will find a cabinet and refrigerator. The u-dinette is on a slide, which helps to give more floor space in the camper. On the opposite side of the camper you will find a three burner range, double kitchen sink, and microwave.
In the rear, there is a queen size tent bed.
The bath offers a toilet and shower.
Outside you will find a gas grill and a slide out kitchen with a sink and two burner range.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# UT140786
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft |
| Ext Height | 5 ft 11 in |
| Hitch Weight | 370 lbs |
| GVWR | 3870 lbs |
| Dry Weight | 2962 lbs |
| Cargo Capacity | 870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 12 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | 14" |
| VIN | 4X4CFSU12FD173508 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


