Used 2015 Forest River RV Flagstaff Classic Super Lite 831RKBSS Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
The Flagstaff Classic Super Lite 831RKBSS travel trailer by Forest River offers double slides and a rear kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left there are lounge chairs, or optional recliners. The kitchen has a double kitchen sink, three burner range, microwave, plenty of extra counter space, a refrigerator, and pantry. There is a slide with a dinette and a hide-a-bed sofa. Next to the slide you will find an entertainment center.
The side aisle bath has a linen cabinet, garden shower, sink, and toilet. There is even a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The front bedroom has a queen bed and nightstand on either side of the bed slide, a full wall wardrobe and a vanity. There is an optional TV above the vanity.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the interior of the travel trailer as well as exterior storage. You can even choose an optional gas grill and a rear ladder.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT21787
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 856 lbs |
| Dry Weight | 7033 lbs |
| Cargo Capacity | 1517 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4RLG2XF1862286 |
Flagstaff Classic Super Lite 831RKBSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


