Used 2015 Forest River RV Cherokee Wolf Pack Sport 20WP Toy Hauler Travel Trailer
FALL CAMPING SEASON IS HERE! CALL TODAY (928) 445-7910
If you are looking for a toy hauler travel trailer with a front cargo area, then you need to take a look at the 20WP Cherokee Wolf Pack Sport by Forest River.
Inside the travel trailer to the left is a sink, three burner range, microwave, and pantry. In the rear you will find a u-shaped dinette with a LCD tv mount. Right beside the dinette is a refrigerator.
The bath is on your left as you proceed back toward the front of the travel trailer. In the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and tub.
The front of the travel trailer has a rollover sofa/bed with wardrobes on either side of the sofa/bed. In the corner you will find a LCD tv mount for your convenience.
You can even choose an optional outside LCD tv mount.
Custom Upgrades
- Battle Born Lithium Batteries
-Victron 712 Smart Battery Monitor
-Upgraded to Larger A/C Unit
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# CT840177
| Sleeps | 4 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 645 lbs |
| GVWR | 7645 lbs |
| Dry Weight | 5898 lbs |
| Cargo Capacity | 1709 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15 |
| VIN | 4X4TCTV28FX119862 |
Cherokee Wolf Pack Sport 20WP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


