Used 2015 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26RL Travel Trailer
The Cherokee Grey Wolf 26RL travel trailer by Forest River offers a single slide and rear living.
As you enter the travel trailer, there are two lounge chairs along the rear wall. The slide has a sofa and dinette. Along one wall there is an entertainment center. The other side has a large sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry.
The bathroom is a walk-thru with a sink, corner shower, toilet, and wardrobe.
The front bedroom offers a queen bed with two wardrobes, one on either side of the bed. There is also a LCD TV mount in the corner. The bedroom also has a private entrance outside.
You will also find plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as outside storage.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 1CR592A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 778 lbs |
| GVWR | 7778 lbs |
| Dry Weight | 5711 lbs |
| Cargo Capacity | 2029 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TCKB28FK027856 |
Cherokee Grey Wolf 26RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


