Used 2015 Forest River RV Cherokee 254Q Travel Trailer
SALE PENDING
The Cherokee 254Q travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear bathroom.
As you enter the travel trailer, to the right is a front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed.
The main living area has a slide with a sofa and a dinette. Below the dinette you will find 40" storage drawers and above the dinette there is an optional skylight. The opposite side of the trailer has a large kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry.
The rear bathroom offers a corner shower, sink, medicine cabinet, and toilet. Behind the toilet you will find a wardrobe, and just outside of the bathroom there is a linen cabinet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the trailer as well as a large pass thru storage area.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 9608
Interior Color: Caidyn Driftwood, Finn Mocha,
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Caidyn Driftwood, Finn Mocha, |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 7770 lbs |
| Dry Weight | 5679 lbs |
| Cargo Capacity | 2053 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TCKA24FX118448 |
Cherokee 254Q Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


