Used 2015 Forest River RV Cedar Creek Silverback 37BH Fifth Wheel
1 year RV Complete, and FREE Camping! Ask us about our financing options!
The Cedar Creek Silverback 37BH fifth wheel by Forest River features a rear bunk house and four slides.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a slide with a sofa hide-a-bed and two tables. In the corner you will find an entertainment center that you are sure to enjoy with an optional fireplace below the entertainment center. Next to the entertainment center there is a large pantry. There is an additional slide with a refrigerator, three burner range, and microwave. Along one wall is a double kitchen sink surrounded by counter space.
The rear bunk house is a place that your kids are sure to enjoy and will want to call their own. The bunk house offers an entertainment center, bunk beds, a rear wardrobe, and a slide with a set of bunks. Both of the bunks have an optional jack-knife sofa which you can choose in place of the lower bunk. Just off of the bunk house is a half bath with a private entrance outside.
At the top of the stairs the bathroom is to the left. Inside the bath you will find a toilet, linen cabinet, shower with seat, and sink.
The front bedroom offers a queen bed slide or you can choose an optional king bed, across from the bed there is a dresser with a TV above the dresser. Along the front of the room you will find a wardrobe with shelves and an optional washer/dryer combo.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT260475
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1940 lbs |
| GVWR | 15940 lbs |
| Dry Weight | 12650 lbs |
| Cargo Capacity | 3290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | ST235/85R/16G |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4X4FCRN28FS211860 |
Cedar Creek Silverback 37BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


