Used 2015 Dutchmen RV Kodiak 291RESL Ultimate Travel Trailer
REAR LIVING W/ OPPOSING SLIDES!!This Kodiak Ultimate travel trailer model 291RESL by Dutchmen is the perfect unit to enjoy camping time with friends. The main feature is the rear entertainment area including a 39" TV and fireplace.
As you enter you will see a convenient bath straight ahead. The bath includes a shower with skylight, sink and toilet with overhead. To the right of the door there is a private bedroom with queen bed, two wardrobes, and an overhead storage cabinet.
Enjoy cooking meals and preparing snacks in this Kodiak kitchen which provides ample counter space with an L-shaped counter including double sink, overhead microwave, three burner range, and refrigerator that slide-out with a standard sofa toward the rear. There are plenty of overhead storage cabinets for dishes and things also.
On the opposite side of the unit there is a 40" x 74" booth dinette and theater seating for two with overhead storage.
The rear entertainment center features a full wall unit with shelves on both sides, a 39" TV, and fireplace below.
You will also find plenty of storage in the pass through compartment plus up front beneath the front bedroom, and so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 26100-1
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 727 lbs |
| Dry Weight | 6609 lbs |
| Cargo Capacity | 2291 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 47CTS5R28EP632363 |
Kodiak 291RESL Ultimate Reviews
-
Wrap-around Kitchen Peninsula
2015 Kodiak 291RESL Ultimate
What I liked most: Very large passed through from storage. Very nice dark cabinetry. Very unique peninsula wrap-around kitchen slide area with a ton of counter space. Very nice lighting accents throughout. Feels very open with this layout for the size of this travel trailer.
What I'd improve: Sofa is a bit elevated due to the slide that it sits on but other than that this is a very interesting floor plan.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


