Used 2015 Dutchmen RV Coleman Explorer 171E Expandable
Double tent end beds really open up the interior of the Coleman Explorer 171E expandable travel trailer while still allowing the inclusion of all the features that you want on your RV adventure. There is an overhead shelf above the rear tent opening and overhead cabinets above the front tent opening.
As you enter at the rear, a full bathroom is directly in front of you. It provides a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet.
Continuing along the wall opposite of the entry, you will find a refrigerator and TV. Overhead cabinets are mounted above a dinette. Across on the entry wall, you will find a sofa, three burner stove top, overhead microwave, and lots of overhead storage. Outside cavern storage is also included for all of the extras.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 930000
Interior Color: TAN
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | TAN |
| Hitch Weight | 310 lbs |
| Dry Weight | 3103 lbs |
| Cargo Capacity | 747 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| VIN | 4YDT1711XFJ930000 |
Coleman Explorer 171E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


