Used 2015 Coachmen RV Viking Ultra-Lite 15RB Expandable
Enjoy this 15RB Viking Ultra-Lite expandable by Coachmen RV which provides a rear expandable bed to ensure more space inside without having to add to the tow length of the trailer itself.
The unit also provides the convenience of a rear corner private toilet and 36" tub. The galley kitchen features a 2 burner range and sink with overhead storage. There is also counter space next to the sink and along the opposite wall.
The front features a booth dinette with storage below the seats along with overhead cabinets and a narrow side cabinet for storing all of your things and more!
You can choose to add an optional 48" x 74" expandable tent end bed in front if you like.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 060443B
| Sleeps | 4 |
| Length | 17 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 251 lbs |
| GVWR | 3471 lbs |
| Dry Weight | 2530 lbs |
| Cargo Capacity | 941 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2VWDC1F5104864 |
Viking Ultra-Lite 15RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


