Used 2015 Coachmen RV Catalina 293QBCK Travel Trailer
GREAT PRICE! ROOM FOR THE WHOLE FAMILY!This Coachmen Catalina 293QBCK offers a spacious travel trailer for a larger family with sleeping for nine! Plus there is an outdoor kitchen that you can add for the chef in the family to enjoy!
Step inside and see a front bedroom to your right featuring a queen bed, dual bedside wardrobes, and overhead cabinetry. The entertainment center straight ahead through the entry door can easily be viewed by the sofa and u-shaped dinette slide nearby. There is overhead storage above the sofa and a pantry just off the dinette side for dry and canned food storage, and more.
The kitchen features a large single sink, a three burner range, refrigerator, and microwave, plus plenty of storage both above and below the counter area.
The convenient bath is located just outside the rear bunkhouse and provides a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus medicine cabinet.
The rear bunkhouse is where you will find the children hanging out with a set of bunk beds on the left, a COA cube sofa with upper bunk along the rear wall, and a wardrobe with TV cabinet to the right of the door, and so much more!
Outside the trailer is a pull out camper kitchen with a refrigerator, single sink, and Coleman cooking grill.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# BGCON083
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 6512 lbs |
| Cargo Capacity | 2988 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAUB9FA018855 |
Catalina 293QBCK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


