Used 2015 !!!!SOLD!!!! EverGreen RV Element 30FLS Travel Trailer
!!!!SOLD!!!!
!!!!SOLD!!!! !!!!SOLD!!!! !!!!SOLD!!!! !!!!SOLD!!!! !!!!SOLD!!!! !!!!SOLD!!!!
The 30FLS triple slide Element travel trailer by EverGreen RV features a frong living area and a u-dinette as well as a wrap around sofa.
As you enter the travel trailer, to the right there is a slide with a refrigerator, three burner range, and entertainment center. Along the front of the trailer you will find a dinette wrap around. The u-dinette is on a slide. Next to the the slide there is a double kitchen sink and extra counter space of either side of the sink.
The side aisle bath has a linen cabinet, resort shower, sink, and toilet.
In the rear bedroom you will find a slide with a queen bed. Across from the bed there is an entertainment center, and linen cabinet.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the travel as well as a large pass through storage area.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 9382
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1150 lbs |
| GVWR | 8795 lbs |
| Dry Weight | 6950 lbs |
| Cargo Capacity | 1327 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST215/70R16-C |
| VIN | 5ZWTTSE28F1009382 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


