
Location
Main505 Highway 9 East
Forest City, IA 50436
641-585-3213
Used 2014 Winnebago Via 25P Motor Home Class A - Diesel
A Fuel Efficient Mercedes Benz Sprinter with Class A Storage in a Nimble Length!
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Front to Back - 2014 Winnebago Via 25P
-
Floorplan - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Dining Area - 2014 Winnebago Via 25P
-
Kitchen - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bedroom - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom - 2014 Winnebago Via 25P
-
Back to Front - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Mercedes-Benz Sprinter Chassis - 2014 Winnebago Via 25P
-
Headlamps - 2014 Winnebago Via 25P
-
Slideout In - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Driver Side Entry Door - 2014 Winnebago Via 25P
-
Driver Side Mirror - 2014 Winnebago Via 25P
-
16 inch Tires - 2014 Winnebago Via 25P
-
Slideout - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Water Station and Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Water Station - 2014 Winnebago Via 25P
-
Winterization Valve - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Shower Station - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Shower Sprayer - 2014 Winnebago Via 25P
-
Water Pump Switch and Fresh Water Drain, Valve and Inlets - 2014 Winnebago Via 25P
-
Black and Gray Waste Tank Drains - 2014 Winnebago Via 25P
-
Cord Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Rear Backup Camera - 2014 Winnebago Via 25P
-
Trailer Hitch - 2014 Winnebago Via 25P
-
Roof - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Cummins Onan RV QG 3600 LP Generator - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
xantrex Inverter - 2014 Winnebago Via 25P
-
Entry Door - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Exterior Circuit Breaker - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
16' Powered Patio Awning with LED Lighting - 2014 Winnebago Via 25P
-
Entrance - 2014 Winnebago Via 25P
-
Front to Back - 2014 Winnebago Via 25P
-
Dining Area - 2014 Winnebago Via 25P
-
Overhead Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Overhead Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Entertainment System - 2014 Winnebago Via 25P
-
MCD Blackout Roller Shades - 2014 Winnebago Via 25P
-
BenchMark Dinette - 2014 Winnebago Via 25P
-
Movable Table - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bench Seat Safety Belts - 2014 Winnebago Via 25P
-
Under Bench Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Dinette Area Outlet - 2014 Winnebago Via 25P
-
Under Bench Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Dinette Lowered for Sleeping Surface - 2014 Winnebago Via 25P
-
32 inch HDTV - 2014 Winnebago Via 25P
-
Kitchen - 2014 Winnebago Via 25P
-
Vent - 2014 Winnebago Via 25P
-
Powered Ventilator Fan - 2014 Winnebago Via 25P
-
Laminate Countertop - 2014 Winnebago Via 25P
-
Upper Kitchen Storage Cabinet - 2014 Winnebago Via 25P
-
Upper Kitchen Storage Cabinet - 2014 Winnebago Via 25P
-
ONEPLACE Systems Center - 2014 Winnebago Via 25P
-
Laminate Countertops - 2014 Winnebago Via 25P
-
Dual Burner Gas Range Top with Glass Cover - 2014 Winnebago Via 25P
-
Dual Burner Gas Range Top - 2014 Winnebago Via 25P
-
Portable Induction Burner - 2014 Winnebago Via 25P
-
Sink with Glass Cover - 2014 Winnebago Via 25P
-
Stainless Steel Kitchen Sink - 2014 Winnebago Via 25P
-
Stepwell - 2014 Winnebago Via 25P
-
JENSEN Entertainment System -2014 Winnebago Via 25P
-
Coach Battery, Step and Awning Control Switches - 2014 Winnebago Via 25P
-
Lower Kitchen Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Under Sink Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
High Pointe Microwave and Convection Oven - 2014 Winnebago Via 25P
-
High Pointe Microwave and Convection Oven - 2014 Winnebago Via 25P
-
Under Microwave Drawer Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Lower Kitchen Cabinet Drawer Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Kitchen Cabinet Drawer Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Kitchen - 2014 Winnebago Via 25P
-
Control Center - 2014 Winnebago Via 25P
-
Slide Room Control Switch - 2014 Winnebago Via 25P
-
xantrex Pro and Slide Room Control Switches - 2014 Winnebago Via 25P
-
LP Valve and Water Tank Heater Control Switches - 2014 Winnebago Via 25P
-
NORCOLD Refrigerator and Freezer - 2014 Winnebago Via 25P
-
NORCOLD Freezer - 2014 Winnebago Via 25P
-
NORCOLD Refrigerator - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bedroom - 2014 Winnebago Via 25P
-
Upper Bedroom Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Upper Bedroom Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Upper Bedroom Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Double Sized Bed - 2014 Winnebago Via 25P
-
Under Bed Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
22 inch Bedroom HDTV - 2014 Winnebago Via 25P
-
Coleman-Mach RVComfort.HP Thermostat and Light Switches - 2014 Winnebago Via 25P
-
Wardrobe - 2014 Winnebago Via 25P
-
Hanging Wardrobe Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Wardrobe Drawer Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Wardrobe Drawer Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Wardrobe Drawer Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom Door - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom - 2014 Winnebago Via 25P
-
Powered Bathroom Vent - 2014 Winnebago Via 25P
-
Retractable Self Cleaning Shower Screen - 2014 Winnebago Via 25P
-
Shower - 2014 Winnebago Via 25P
-
Skylight - 2014 Winnebago Via 25P
-
Flexible Showerhead - 2014 Winnebago Via 25P
-
Shower Floor - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom Cabinet Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom Vanity - 2014 Winnebago Via 25P
-
Bathroom Sink - 2014 Winnebago Via 25P
-
Water Pump and Water Heater Controls - 2014 Winnebago Via 25P
-
Vanity Storage - 2014 Winnebago Via 25P
-
Toilet with Foot Pedal and Sprayer - 2014 Winnebago Via 25P
-
Back to Front - 2014 Winnebago Via 25P
-
Cab Seating Area - 2014 Winnebago Via 25P
-
Overcab Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Overcab Storage Compartment - 2014 Winnebago Via 25P
-
Cab Seating with Front Wraparound Curtain - 2014 Winnebago Via 25P
-
Driver Seat with Seat Cushion - 2014 Winnebago Via 25P
-
Driver Seat - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
Mercedes-Benz Sprinter Chassis - 2014 Winnebago Via 25P
-
Driver Side Door Controls - 2014 Winnebago Via 25P
-
HWH Level Jack Controls - 2014 Winnebago Via 25P
-
Center Console - 2014 Winnebago Via 25P
-
Infotainment Center - 2014 Winnebago Via 25P
-
Climate Control Center - 2014 Winnebago Via 25P
-
Battery Boost, Radio and Sunvisor Power Switches - 2014 Winnebago Via 25P
-
Passenger Seat with Seat Cushion - 2014 Winnebago Via 25P
-
Passenger Seat - 2014 Winnebago Via 25P
-
Front to Back - 2014 Winnebago Via 25P
-
Front to Back with Slide In - 2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
-
2014 Winnebago Via 25P
This is a great local, one owner trade! A 2014 Winnebago Via 25P! In which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed with a clean vehicle history report!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0L 6 cylinder turbodiesel engine
2. 325 lbs ft of torque or power
3. 188 horsepower
4. 5 speed automatic transmission with Tip Shift technology
Includes the following factory installed options:
1. Tankless Hot Water Heater
2. Drivers Side Door
3. Protective Front Mask
4. Pearl Full Body Premium Automotive Paint
5. Cab Seat Lounge Cushions
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 70 cubic feet of exterior and basement storage
2. 26.4 gallon fuel capacity
3. 13 gallon LP capacity
4. 6 gallon 110V and LP water heater
5. 30 amp electrical service
6. 14,800 BTU roof mounted air conditioning system
7. 16 foot awning
8. Dual deep cycle, Group 24 batteries
9. HWH Hydraulic Leveling Jacks
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
I will not shop anywhere else for our next camper!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 521236
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
Exterior Color: Pearl Premium Full Body Automotive Paint
Interior Color: Twitter Beige with Aosta Cherry Italian Tecnoform Cabinets
- Share This RV
- Share
- Tweet
- Pin it
- Send to a Friend
- Copy Link
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Twitter Beige with Aosta Cherry Italian Tecnoform Cabinets |
| Exterior Color | Pearl Premium Full Body Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1409 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan Clean Burning 3,600 Watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 25623 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Electric and LP |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 13 |
| Water Heater Type | LP/110 |
| AC BTU | 14800 btu |
| Basement Storage | 70 cu. ft. |
| Awning Info | 16' Powered |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CA7D9553094 |
Via 25P Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

