Used 2014 Winnebago Trend 23L Motor Home Class C
This Winnebago Trend Class C gas motor home model 23L features a rear bath and bed, plus a Studio Loft Bed, and Flex Bed System also!
Step inside the center of this unit and see a bench seat with safety seat belts to your immediate right. There is also a second bench seat and table directly across from it. These can be combined using the Flex Bed System to create a 51" x 87" sleeping space. There is also a Studio Loft bed that can be lowered from the ceiling to create another sleeping space that is 51" x 78" if you need it.
The kitchen area is centrally located and provides everything you need to prepare and cook food while you are away from home. There is a refrigerator, pantry, 2 burner range, and kitchen sink for easy cleanup. There is also an overhead cabinet for dishes and things. The location for a TV is above the refrigerator.
The rear of this Trend model 23L features a 49" x 75" bed for sleeping with side and front overhead storage cabinets. There is also a wardrobe located nearby on the other side next to the bath.
You may choose to add an optional TV above the single bench seat just inside the entry door on your right.
The rear corner bath features a convenient shower, toilet, and corner sink.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $5,000
Sale Price: $84,999
Stock# C87058
Chassis: Ram ProMaster 280 Hp
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 2000 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L V6 |
| Chassis | Ram ProMaster 280 Hp |
| VIN | 3C7WRVLGXEE126275 |
Trend 23L Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


