Used 2014 Winnebago Trend 23L Motor Home Class C
**JUST TRADED FOR** ONLY 28,037 MILES
- 28,037 MILES
This Winnebago Trend Class C gas motor home model 23L features a rear bath and bed, plus a Studio Loft Bed, and Flex Bed System also!
Step inside the center of this unit and see a bench seat with safety seat belts to your immediate right. There is also a second bench seat and table directly across from it. These can be combined using the Flex Bed System to create a 51" x 87" sleeping space. There is also a Studio Loft bed that can be lowered from the ceiling to create another sleeping space that is 51" x 78" if you need it.
The kitchen area is centrally located and provides everything you need to prepare and cook food while you are away from home. There is a refrigerator, pantry, 2 burner range, and kitchen sink for easy cleanup. There is also an overhead cabinet for dishes and things. The location for a TV is above the refrigerator.
The rear of this Trend model 23L features a 49" x 75" bed for sleeping with side and front overhead storage cabinets. There is also a wardrobe located nearby on the other side next to the bath.
You may choose to add an optional TV above the single bench seat just inside the entry door on your right.
The rear corner bath features a convenient shower, toilet, and corner sink.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# P25-170A
Chassis: Ram ProMaster 280 Hp
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 2000 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 28037 |
| Engine | 3.6L V6 |
| Chassis | Ram ProMaster 280 Hp |
Trend 23L Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


