Used 2014 Winnebago Sightseer 36V Motor Home Class A
View all Sightseer Floorplans
2014 36V Features and Options
Winnebago Sightseer Class A Coach w/Rear Queen Bed Slide w/Nightstands, Ward./Chest of Drawers/Ward., Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Separate Shower, 42" LCD TV, BenchMark Dinette & Extendable Sectional Sofa Slide, Pantry, Refrig., 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Pull-Out Table, Recliner and More! Available Options May Include: King Bed Slide, Bedroom TV, 4-Door Refrig., Euro Chair IPO Recliner, 32" LCD TV, StudioLoft Above Cab Area.
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Nashville RV
Location: Franklin, TN
Stock# SC07161
Location: Franklin, TN
Stock# SC07161
Chassis: Ford F53
Exterior Color: BEIGE
Stock# SC07161
Chassis: Ford F53
Exterior Color: BEIGE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 36V Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 SEFI |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F66F5DY2E0A07161 |
For more information
Contact Us
Sightseer 36V Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


