Used 2014 Winnebago Sightseer 33C Motor Home Class A
View all Sightseer Floorplans
2014 33C Features and Options
Triple Slide Sightseer Class A Coach w/Rear Queen Bed w/Nightstands Slideout, Wardrobe/Storage, Dbl. Sliding Door, Bath w/Shower, Vanity w/Sink & Toilet, Pantry/Refrig./3 Burner Range/Dbl. Kitchen Sink & BenchMark Dinette Slide, TV Above Cab Area, Slideout Sofa Bed & Recliner and Much More! Available Options May Include: King Bed, Comfort Sofa Sleeper IPO Sofa Bed, Dining Table & Chairs w/Buffet & 40" LCD TV, Bedroom TV, Studio Loft Above Cab.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$144,561
You Save: $79,566
Sale Price: $64,995
You Save: $79,566
Sale Price: $64,995
Optimum RV
Location: OK, Oklahoma City
Stock# 8CR888
Location: OK, Oklahoma City
Stock# 8CR888
Chassis: Ford F53
Stock# 8CR888
Chassis: Ford F53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 33C Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 73 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Miles | 16964 |
| Engine | Triton 6.8L V10 SEFI |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F66F5DY0E0A08888 |
For more information
Contact Us
Sightseer 33C Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


