Used 2014 Winnebago Sightseer 30A Motor Home Class A
Call Scott in Fort Pierce for Details. 772-468-1166
View all Sightseer Floorplans
2014 30A Features and Options
20,052 Miles!
Winnebago Sightseer Class A Coach w/Rear Queen Bed w/Nightstands & Overhead Storage/ Pantry/Refrigerator/3 Burner Range and Dbl. Kitchen Sink Slideout, Bedroom Chest of Drawers, Wardrobe, Dbl. Sliding Door, Side Aisle Bath Including: Vanity w/Sink, Tub/Shower, & Toilet, Pantry, TV, Extendable U-Shaped Dinette Sectional Slideout, Recliner and Much More! Available Options May Include: Euro Recliner, StudioLoft Above Cab Area.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Sale Price:
$42,995
Sun Camper Liquidators
Location: Fort Pierce
Stock# 5931
Location: Fort Pierce
Stock# 5931
Chassis: Ford F53
Exterior Color: 4 Full Body Paint Choices
Interior Color: Arctic, Fracture, Mountain Vie
Stock# 5931
Chassis: Ford F53
Exterior Color: 4 Full Body Paint Choices
Interior Color: Arctic, Fracture, Mountain Vie
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 30A Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Arctic, Fracture, Mountain Vie |
| Exterior Color | 4 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 53 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 20052 |
| Engine | 6.8L Triton V10 SEFI |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 362 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| VIN | 1F66F5DY3E0A07119 |
For more information
Contact Us
Sightseer 30A Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


