Used 2014 Winnebago Journey 42E Motor Home Class A - Diesel
Journey Class A Diesel Coach by Winnebago w/1-1/2 Baths, Rear Full Bath w/Big Shower, Vanity w/Sink, Linen Cabinet, Storage Cabinet & Toilet, Queen Bed Slide w/Nightstands, 26" LCD HDTV, Dbl. Sliding Bedroom Door, Bedroom Ward./Pantry/4 Door Refrig./Extendable Dining Table & Chairs/Euro Recliner/Pull-Out Table, 40" LCD TV Full Wall Slideout, Rest Easy Extendable Sectional Sofa/Pull-Out Counter Island/3 Burner Range & Db. Sink Slideout, 1/2 Bath w/Lav., & Much More!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $50,000
Sale Price: $149,950
Stock# 3185
Chassis: Freightliner Maxum
Exterior Color: 6 Full Body Paint Choices
Interior Color: Splendor, Silver Birch, Spectr
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Splendor, Silver Birch, Spectr |
| Exterior Color | 6 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 109 gals |
| Black Water Capacity | 71 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Miles | 34171 |
| Engine | 400 Hp Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZFCUCY9ECFP3963 |
Journey 42E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


