Used 2014 Winnebago Journey 36M Motor Home Class A - Diesel
Tile flooring; Rear Master suite; Queen bed
View all Journey Floorplans
2014 36M Features and Options
ab.
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Price:
$99,995
You Save: $10,000
Sale Price: $89,995
You Save: $10,000
Sale Price: $89,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 111114A
Location: Tampa, FL
Stock# 111114A
Chassis: Freightliner Maxum
Stock# 111114A
Chassis: Freightliner Maxum
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 36M Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 67333 |
| Engine | 360 Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZACVDT7ECFN5982 |
For more information
Contact Us
Journey 36M Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


