Used 2014 Winnebago Era 70X Motor Home Class B+ - Diesel
GENERATOR ---- LESS THAN 10,000 MILES
View all Era Floorplans
2014 70X Features and Options
Winnebago Era Class B Diesel Coach w/Rear Double Doors, Rear King Size Sofa Bed 70" x 80, Shirt Closet, Double Bi-Fold Door Wet Bath w/Sink & Toilet, 2 Burner Range w/Microwave, Round Galley Sink, Overhead Cabinets, Sliding Side Door, 2 Swivel Chairs Plus Driver & Passenger w/Movable Pedestal Table, Storage/Wardrobe Cabinet, 2nd Location for Pedestal Table in Back by Sofa/Bed, and Much More!
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$55,000
You Save: $5
Sale Price: $54,995
You Save: $5
Sale Price: $54,995
Crestview RV
Location: North Austin - Georgetown
Stock# P3336
Location: North Austin - Georgetown
Stock# P3336
Chassis: Sprinter
Exterior Color: SILVER
Stock# P3336
Chassis: Sprinter
Exterior Color: SILVER
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 70X Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 1 in |
| Ext Width | 6 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Miles | 8946 |
| Engine | 3L Mercedes Benz |
| Chassis | Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC9E5843346 |
For more information
Contact Us
Era 70X Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


