Used 2014 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 QTH Motor Home Class A - Diesel
Full-size residential refrigerator; basment storage; backup camera
View all Phaeton Floorplans
2014 40 QTH Features and Options
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Price:
$149,995
You Save: $10,000
Sale Price: $139,995
You Save: $10,000
Sale Price: $139,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21175823
Location: Tampa, FL
Stock# 21175823
Chassis: Freightliner
Stock# 21175823
Chassis: Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 40 QTH Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Miles | 50546 |
| Engine | Cummins ISL 380 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACGCY3ECGD0410 |
For more information
Contact Us
Phaeton 40 QTH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


