Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 38 QBA Motor Home Class A - Diesel
Sleeping for up to eight is just one of the highlights of the Allegro RED 38 QBA diesel class A motor home from Tiffin.
The front cab area holds two rotatable captain's chairs, overhead cabinets all around and an optional center TV.
The road side provides a slide out with a sofa bed, booth dinette and overhead cabinets. A standard TV faces the front of the coach and is on an interior wall.
The curb side also provides a slide out housing a sofa, lots of overhead cabinets, a three burner range, overhead microwave, and angled kitchen sink. The kitchen also includes a refrigerator and a pantry on an inside wall.
Another slide out along the curb side holds bunk beds and, within the rear bedroom, overhead cabinets, a TV and a bank of drawers below. The rear bedroom also includes a washer/dryer in the corner and a large closet along the rear wall. Another slide holds a queen bed, nightstands at each side and overhead cabinets.
A side aisle bathroom includes a corner shower, large vanity with sink, medicine cabinet and toilet.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 330832
Chassis: Freightliner RED
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Generator | Onan QD 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 28774 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZAB2DT3DCFH5061 |
Allegro RED 38 QBA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


