Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 34QFA Motor Home Class A - Diesel
You Need To Go Camping! Check us out!
The Allegro RED 34 QFA from Tiffin Motorhomes provides quadruple slide outs and a rear bedroom. There is definitely lots of floor space in this class A diesel motorhome.
As you enter at the front passenger's side, there are two rotatable captain's chairs, overhead cabinets all around the cab area and an optional center TV.
Along the driver's side, a generous slide out houses a u-shaped dinette, overhead cabinets and a partial pantry. You may choose a slide out with a dinette with computer workstation and a lift recliner (2 windows in slide-out) as well as overhead cabinets. A standard TV is along an inside wall.
A side aisle bathroom includes a vanity sink, toilet, corner shower and linen storage. You may choose to add an optional tub.
The rear bedroom provides two slide outs that open up the room. The first slide houses a queen bed (king optional) with nightstands at each side and overhead cabinets. The back wall holds a large closet and space for an optional washer/dryer in the corner. A second slide on the opposite wall from the bed includes overhead cabinets with drawers below and a TV.
The kitchen is along the curb side within a generous slide out. It includes a pantry, 2-door refrigerator, three burner range, overhead microwave, angled double sink, overhead cabinets and a sofa bed. You may choose an optional residential refrigerator with 4 batteries.
You may also choose to add an optional exterior TV.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $30,000
Sale Price: $99,995
Stock# 90312A
Chassis: Freightliner RED
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Generator | 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Torque | 700 ft-lb |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2DT3ECFN1767 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


