Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 34 QFA Motor Home Class A - Diesel
Experience a smooth, fuel-efficient ride on a Freightmaster chassis with a spacious four-slide floorplan that includes a dedicated laundry closet and a comfortable queen master suite.
Tiffin Motorhomes Allegro RED 34QFA Highlights:
- Quad-Slide Layout
- Rear-Engine Diesel
- Ceramic Tile Flooring
- Residential Refrigerator
- Washer/Dryer Hookup
You’re going to be impressed by the legendary build quality and smooth diesel performance of this used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 34QFA! Standing for "Rear Engine Diesel," this coach is built on the rugged Freightliner® Custom Chassis and powered by a 340 HP Cummins® ISB engine, providing the climbing power and quiet ride that only a diesel pusher can offer. You’ll love the quad-slide floor plan, which creates an incredibly expansive living area featuring handcrafted solid wood cabinetry, polished porcelain tile floors, and a central living space with a comfortable sofa-bed and a booth dinette (or optional computer workstation). The gourmet kitchen is a masterclass in space-planning, boasting solid-surface countertops, a convection microwave, and a three-burner cooktop. The rear master suite is a true sanctuary, featuring a queen-size bed, a large wardrobe, and its own dedicated TV, while the mid-coach split bath offers a spacious corner shower with a skylight. With the 8.0 kW Onan® Quiet Diesel generator, a 2,000-watt inverter, and Tiffin’s Extraordinaire™ AC system, you’re fully equipped for luxury travel in any climate!
Choosing Campers Inn RV for your next big purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this Allegro RED, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. With over 50 locations coast-to-coast, help is always nearby, whether you're navigating the Appalachian Mountains or parked at a coastal resort. Our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your motorhome's advanced systems, so you can head out with total confidence and start your next adventure right away!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $6,000
Sale Price: $99,998
Stock# 113650Z
Chassis: Freightliner RED
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Miles | 58292 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZACWDT8ECGB9089 |
Allegro RED 34 QFA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


