Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro RED 33 AA Motor Home Class A - Diesel
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Tiffin Motorhome offers the Allegro RED 33 AA class A diesel coach with quadruple slide outs and a rear bedroom.
As you enter at the front passenger's side, there are two rotatable captain's chairs, lots of overhead cabinets and an optional center TV.
Along the road side, a slide out houses a chaise sofa bed, lounge chair with ottoman and overhead cabinets. A standard TV with an optional fireplace below is along an inside wall.
A side aisle bathroom includes a vanity sink, toilet, corner shower and linen storage.
The rear bedroom provides two slide outs. The first slide houses a queen bed (king optional) with nightstands at each side and overhead cabinets. The back wall holds a large wardrobe and space for an optional washer/dryer in the corner. A second slide on the wall opposite the bed offers overhead cabinets with drawers below and a TV.
The kitchen is along the curb side within a generous slide out. It includes a pantry, 2-door refrigerator, three burner range, overhead microwave, angled double sink, overhead cabinets and a booth dinette. You may choose an optional residential refrigerator with 4 batteries and/or a dinette with computer workstation.
You may also choose to add an optional exterior TV.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 9AR090
Chassis: Freightliner RED
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZACWDT4ECGB9090 |
Allegro RED 33 AA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


