Used 2014 Tiffin Motorhomes Breeze 28BR Motor Home Class A - Diesel
Step into the Allegro Breeze 28 BR class A diesel coach by Tiffin Motorhomes to find a living/kitchen area slide out and a rear bedroom.
As you enter the door at the front, you will find two captains chairs, overhead cabinets and an optional TV at the front.
Moving toward the back along the road side, a slide houses a sofa bed, two burner range top, overhead microwave, angled double sink and overhead storage. The opposite wall holds a pantry, a refrigerator, and a TV mounted at an angle, facing the front of the coach. There is also a u-shaped dinette that converts to a bed and more overhead cabinets along this wall.
A split bathroom includes a shower on one side of the hall with a private area with toilet, vanity sink and medicine cabinet on the other side.
The rear bedroom provides a queen bed with nightstands at each side with closets above and space for an optional TV.
You may choose an optional exterior TV.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# EA115514A14
Chassis: Powerglide
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 265/70R19.5 |
| Miles | 36000 |
| Engine | Navistar Maxxforce 7 Diesel |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBRC93A1EA115514 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


