Used 2014 Tiffin Motorhomes Allegro 36 LA Motor Home Class A
Step into the Allegro 36 LA class A motorhome to find two captain's chairs and overhead cabinets at each side in the front of the coach.
The road side offers a large slide housing a booth dinette, a chaise sofa bed with a coffee table, a lounge chair with an ottoman and overhead cabinets.
The kitchen on the opposite wall includes an angled double sink, overhead cabinets, a three burner range, an overhead microwave, a refrigerator and a pantry.
An entertainment center on the outside bathroom wall includes a standard TV.
The side aisle half bath includes a vanity sink and toilet.
The private bedroom includes a queen bed slide with nightstands at each side and overhead cabinets. The wall opposite the bed includes a wardrobe with drawers below as well as a vanity with a TV and overhead cabinets above.
The rear bathroom provides lots of overhead cabinets, a shower, a toilet, a large corner vanity and sink.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 322227
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 255/80R22.5-GXRV |
| Generator | Onan QG 7000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 64103 |
| Engine | 6.8L V10 362 Hp |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F66F5DY5E0A11267 |
Allegro 36 LA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


