Used 2014 Thor Motor Coach Tuscany 45LT Motor Home Class A - Diesel
This Tuscany 45LT class A diesel motor home by Thor Motor Coach will have you wanting to travel the countryside! This unit features triple slides including one full wall slide behind the driver's seat, one and a half baths, a king size bed, 60" HDTV with fireplace below, and a washer and dryer, plus so much more!
Enter and notice the spaciousness of the main living area with dual opposing slides fully expanded. There is a slide-out 84" expanding sofa with twin air bed for extra sleeping space, and a 74" cantilever buffet dinette behind the passenger seat for enjoying your meals at. Both feature overhead cabinets, and the expanding sofa has seat belts for added safety while moving down the road.
On the opposite side in the full wall slide you will find a 60" HDTV with fireplace, and desk with Euro chair including overhead cabinets. There is also a double kitchen sink, counter space, two burner cook-top with microwave oven above, and a residential refrigerator and pantry. You will easily be able to cook all of your favorite meals and snacks while on the move.
The full wall slide continues beyond the kitchen amenities with a chest of drawers including a 32" HDTV above. There is a king bed slide on the opposite slide, and half bath which features a toilet, sink, and stackable washer and dryer. A second pantry can be found just outside the bathroom door opposite the one across the hall in the full wall slide.
A sliding door leads you from the bedroom into the rear master bath. There is a corner shower, toilet, vanity with double sinks, and a rear full wall wardrobe, and so much more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# UM360371
Chassis: Freightliner XCR Tag
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 65600 btu |
| Miles | 48510 |
| Engine | 450 Hp ISL Cummins |
| Chassis | Freightliner XCR Tag |
| VIN | 4UZFCHCY7ECFW5819 |
Tuscany 45LT Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


