Used 2014 Thor Motor Coach Tuscany 42WX Motor Home Class A - Diesel
This Tuscany class A diesel coach by Thor Motor Coach makes traveling so much fun. Model 42WX is filled with all the conveniences and comforts of home. You will feel as though you haven't left home!
Step inside and see the amount of space inside with triple slides including a full wall slide on the passenger side.
Up front enjoy a 46" HDTV with fireplace below. This you can enjoy from the 96" expanding sofa with double air bed on the opposite side which is the first thing featured in the full wall slide up front.
You will also enjoy dining at the 74" cantilever buffet dinette which is across from the kitchen slide. There is a double sink, two burner cook-top with microwave oven, French door residential refrigerator and pantry. There is a pull-out counter-top between the stove and refrigerator for added workspace and more.
Beyond the kitchen is a convenient half bath including a toilet and vanity with sink. In the center of the full wall slide opposite the 1/2 bath you will find a closet and a stackable washer and dryer.
Continue toward the rear where you will find a bedroom and master bath. The king bed slide includes nightstands, the bathroom toilet and vanity, plus overhead storage. On the opposite side of the room still part of the full wall slide there is a chest of drawers in the bedroom, and a 32' HDTV.
The rear master bathroom provides a 42" x 30" shower, wardrobes, and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $235,209
Sale Price: $134,991
Stock# 2CR619
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 65600 btu |
| Miles | 32565 |
| Engine | 450 Hp ISL Turbo |
| Chassis | Freightliner XCR |
| VIN | 4UZFCHCY4ECFS2619 |
Tuscany 42WX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


