Used 2014 Thor Motor Coach Hurricane 34J Motor Home Class A
Sale Pending!
Thor Motor Coach's Hurricane 34J Bunkhouse is a class A motorhome with a full wall driver's side slide out and sleeping for up to nine.
A rear bedroom provides a king size bed with nightstands at each side and overhead cabinets the width of the bedroom. The wall opposite the bed is part of the full wall slide and offers two closets, upper and lower storage and space for an optional 19" TV.
Outside the bedroom, the slide out continues with the Adapt-A-Room bunk beds/sofa/wardrobe/open storage. Moving forward, a three burner stove, overhead microwave, corner angled kitchen sink, counter space, overhead cabinets and a dream booth dinette complete the slide. A 32" TV is mounted above the dinette.
Across the front, you may choose the optional drop-down overhead bunk.
A 68" hide-a-bed sofa with air mattress is just behind the passenger's seat with overhead storage that extends over the entry door. A refrigerator and pantry are just to the left as you step inside.
A side aisle bath along the curbside provides a shower, toilet, generous vanity with sink, overhead storage and medicine cabinet.
At the rear of the coach, there is Mega Storage outside that will give you all the room that you need to take everything with you on your adventure on the road!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# A10892
Chassis: Ford F53 SuperDuty
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 19.5 |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Miles | 23510 |
| Engine | 6.8L V10 Triton |
| Chassis | Ford F53 SuperDuty |
| VIN | 1F66F5D0A10892 |
Hurricane 34J Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


