Used 2014 Thor Motor Coach Citation 29TB Motor Home Class B+
The Citation 29TB Class B+ motor coach features a private rear queen bedroom with wardrobe and 19" LCD TV slide out for extra room.
A split bathroom includes private toilet and vanity sink with medicine cabinet. A shower is located across the motorhome.
The kitchen/living area includes a slide out with counter extension, three burner range top with overhead microwave, counter space, a large kitchen sink and a sofa. A refrigerator is located on the opposite wall. To the right of the entry door, the third slide features a booth dinette. A 32" LCD TV is mounted above the cab area.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 90392
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Miles | 123 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| VIN | 1FDXE4FS6EDA12889 |
Citation 29TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


