Used 2014 Thor Motor Coach ACE Evo 30.1 Motor Home Class A
This Thor Motor Coach A.C.E. class A model 30.1 features double slides and just about all the comforts of home.
Step inside and notice a convenient broom closet on your left coming up the steps. The mud room entry allows you too keep the dirty shoes out too. Once inside you will see how open it feels with the large slide-out sofa and booth dinette fully extended.
The kitchen features a counter area, pull-out pantry for storage, overhead cabinet for dishes and things, a round sink, three burner range with microwave oven above, and refrigerator.
Heading toward the back of the coach you will pass through the bath area with a shower on the left, and private toilet area and sink on the right.
As you enter the rear bedroom you will see a comfy queen bed slide with nightstands, and plenty of closet and drawer storage on the right.
There is also additional sleeping space up front with the drop down overhead bunk, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $69,688
Sale Price: $35,995
Stock# 113891P
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Miles | 74156 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F65F5DY8E0A00971 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


