Used 2014 Starcraft Comet 3611HW Folding Pop-Up Camper
Enjoy camping in this Comet 3611HW pop-up folding camper by Starcraft RV. This unit features a single slide-out for added interior space, two king size tent end beds, a wet bath, and a complete kitchen!
As you enter notice the convenient storage cabinet to the right of the entrance. There is a L-sofa in front also just before the front king tent end bunk.
There is a slide-out booth dinette for mealtime which can also be made into more sleeping space at night if needed.
To the left of the entry door you will find ample kitchen amenities for creating meals and snacks while away from home. There is a single sink, three burner range, refrigerator, counter space, and a microwave oven too.
Next to the dinette slide there is a convenient wet bath with toilet and shower. And, the rear tent end bed is king size also.
With this unit you can also choose the optional Elite Package which provides a front diamond plate, double bowl sink, oven, and aluminum rims.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 1774
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 11 in |
| Ext Height | 5 ft 5 in |
| Hitch Weight | 355 lbs |
| GVWR | 3300 lbs |
| Dry Weight | 2590 lbs |
| Cargo Capacity | 710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 16 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
Comet 3611HW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


