Used 2014 Shasta RVs Phoenix 28BH Fifth Wheel
This Shasta Phoenix fifth wheel model 28BH offers a private bunkhouse, a large slide for added interior space, and a standard outdoor kitchen for the chef in the family to enjoy!
Step inside and find a spacious interior with a large slide out booth dinette and sofa with overhead storage. There is also an entertainment center with optional fireplace for those cool chilly nights when you just want to hang out inside.
The kitchen is perfect for cooking up light meals and snacks with a refrigerator, three burner range, microwave overhead, and a double sink for easy cleanup. There is also plenty of storage for your dishes and things. A nearby pantry provides even more storage for dry and canned goods.
The rear private bunk room features a set of bunks along the rear wall, and another set along the curbside wall just above the outdoor kitchen area. There is also a wardrobe for clothing storage.
To the right of the main entrance head up the steps to a side aisle bath which features an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. Plus there is a second entry door that slides to allow easy access right into the master bedroom in front.
The bedroom features a queen size bed, and dual wardrobe/closets for your things.
On the outside you will find storage space, as well as a slide out standard kitchen with sink, refrigerator, storage, and so much more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# UT0851
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1938 lbs |
| Dry Weight | 8727 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 5ZT3SPTB8EF490851 |
Phoenix 28BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


