Used 2014 Roadtrek SS-Agile Motor Home Class B+ - Diesel
View all Roadtrek Floorplans
2014 SS-Agile Features and Options
The SS-Agile Class B motorhome from Roadtrek offer a rear electric power sofa dinette with additional bench seat on the driver's side. This area will convert to two twin beds or a king size bed for comfortable sleeping.
An enclosed shower and toilet, wardrobe and TV mount run along the passenger's side of the motorhome. The driver's side houses a two burner stove top, single bowl sink, microwave and refrigerator.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$117,052
You Save: $51,055
Sale Price: $65,997
You Save: $51,055
Sale Price: $65,997
Optimum RV
Location: PA, Philadelphia
Stock# 2CR126
Location: PA, Philadelphia
Stock# 2CR126
Chassis: Sprinter 2500
Stock# 2CR126
Chassis: Sprinter 2500
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 SS-Agile Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 5 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 158300 |
| Engine | 2.1L Mercedes CRD V6 |
| Chassis | Sprinter 2500 |
| VIN | WDAPE7DCXE5882126 |
For more information
Contact Us
Roadtrek SS-Agile Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


