Used 2014 Forest River RV Sanibel 3400 Fifth Wheel
The Sanibel 3400 fifth wheel by Prime Time Manufacturing offers a rear entertainment and quad slides.
As you enter the 3400, to the left is a slide with a free-standing dinette and two lounge chairs. Along the rear wall you will find an entertainment center. The hide-a-bed sofa is on a slide.
In the kitchen area you will find a slide with a refrigerator, and three burner range. You will also see a nice size pantry, and a double kitchen sink with lots of counter space.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, shower, and sink.
The front bedroom has a king bed slide, a walk-in closet, is washer and dryer prepped, and you will find a large dresser.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 21162218A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Hitch Weight | 2264 lbs |
| Dry Weight | 12695 lbs |
| Cargo Capacity | 2746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16/E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 5ZT3SNZBXEG700615 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


