Used 2014 Prime Time RV LaCrosse 311RLS Travel Trailer
"Start Exploring Today: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping on Us!"
The 311RLS LaCrosse travel trailer by Prime Time Manufacturing offers two entrances, either in the rear which will take you to the living area or in the front and you will be in the bedroom.
In the rear of the travel trailer, you have two lounge chairs, and a corner entertainment center. There is a slide with a hide-a-bed sofa and u-shaped dinette which helps to open up more floor space.
The kitchen offers a refrigerator, three burner range, and double kitchen sink.
In the bathroom you will find a corner sink, large shower, linen cabinet, and toilet. As you leave the bedroom you will find a slide with a pantry, linen, and wardrobe which provided great additional storage.
The front bedroom has a queen bed with a shirt closet and a nightstand.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# UT13318
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 906 lbs |
| Dry Weight | 7585 lbs |
| Cargo Capacity | 1934 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15/D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2LCWB4EB004265 |
LaCrosse 311RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


