Used 2014 Prime Time RV Avenger 28DBS Travel Trailer
CALL NOW TO GET THIS GREAT USED TRAVEL TRAILER !The Avenger 28DBS travel trailer by Prime Time Manufacturing offers a single slide and a rear set of double bunk beds.
As you enter the front entrance, the bedroom is on the right. Inside the bedroom you will find a queen bed and closets on either side of the bed.
The living area and kitchen offer a slide with a sofa and a u-dinette. In the front of the living area you will find a nice size entertainment center. To the left of the entrance is a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, pantry, and wardrobe.
In the bathroom there is a sink, toilet, tub, and a private entrance outside.
The bunk house offers a set of double bunk beds.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $4,500
Sale Price: $20,495
Stock# 101259
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 899 lbs |
| Dry Weight | 6731 lbs |
| Cargo Capacity | 2930 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 68 gals |
| Tire Size | ST225/75R15/D |
| VIN | 5ZT2AVTB9FB905607 |
Avenger 28DBS Reviews
-
Nice Small Family Setup
2016 Avenger 28DBS
What I liked most: Larger front exterior storage the most. Master bedroom privacy pocket doors have sturdy latches and extra protection from bumping into each other. Kitchen area has plenty of storage and a very nice large pantry.
What I'd improve: A little awkward nightstands in master bedroom that are really long . Bunk bed area offers very little privacy with no walls and just curtains. Add porcelain toilet in bathroom.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


