Used 2014 Palomino Columbus 385BH Fifth Wheel
This Columbus fifth wheel 385BH will have you and your family easily enjoying a fun filled weekend away! This unit features FIVE slides, a bunkhouse for the kids, one and a half baths, and so much more!
Step inside the center most entry door and see a wide open interior with dual opposing slides. There is a bench seat straight ahead along the interior wall with overhead storage. To the left of the door there is a refrigerator, three burner range and microwave slide. A pantry nearby can easily hold your canned items and dry goods, while the hutch and entertainment center provide adds storage and a place for the 40" LED TV, plus optional fireplace if you like.
A center island features a double kitchen sink and includes two bar stools.
Opposite the door side is another slide that provides mealtime seating with a free standing dinette and home theater seating for two with overhead storage and cup holders.
To the rear is a bunkhouse featuring a 72" jackknife sofa with 30" x 72" bunk above . There is an eat and play flip-up counter top with space for a TV on one side, and wardrobe along the exterior wall. The opposite side features a 39" x 72" flip down bottom bed with 30" x 72" bunk above. A half bath is just off the bunk room featuring a toilet and sink, plus private entry.
Turn right once inside the main entry and head up the steps to a side aisle bath and front bedroom. Notice the small closet on the left as you head up the steps. The bath features a 60" x 30" walk-in shower with dome, toilet, vanity with sink.
The front bedroom features a queen slide out bed with nightstands, or optional king. There is a wardrobe along the front wall with sliding doors including a shelf inside. A second closet with washer/dryer prep also features a shelf. There is a linen cabinet in the center and a dresser opposite the bed with TV box above, plus so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $6,000
Sale Price: $16,998
Stock# 58585
Exterior Color: WH
| Sleeps | 7 |
| Slides | 5 |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | WH |
| Hitch Weight | 1940 lbs |
| GVWR | 15940 lbs |
| Dry Weight | 11811 lbs |
| Cargo Capacity | 4062 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4X4FCMR27E6003828 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


