Used 2014 Outdoors RV Timber Ridge M-240RKS Travel Trailer
Step into the rear door of the Timber Ridge 240RKS from Outdoors RV to find the kitchen across the back wall and around the corner. It includes a refrigerator, three burner range, overhead cabinets, counter space, a double kitchen sink and a skylight for lots of natural light.
Continue around this travel trailer to find the single slide out with a sofa bed and overhead cabinets. You may choose two optional rocker chairs with overhead cabinets for the slide.
Across, you will find a dinette with more overhead cabinets and a 26" 12V LED HD TV mounted above one booth bench seat.
A privacy curtain separates the rest of the travel trailer. Just beyond it, there is a corner shower with a skylight and a vanity sink with a medicine cabinet. A private toilet and a wardrobe is across the hall. Another privacy curtain separates the front bedroom. It includes a queen bed with wardrobes and nightstands at each side as well as overhead cabinets. There is also a TV in the corner and a private entry door into the bedroom.
Outside you will find an awning that covers both doors as well as exterior storage at the front.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# CN1084
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 8100 lbs |
| Dry Weight | 6250 lbs |
| Cargo Capacity | 1850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75 15D |
| VIN | 51W122921E1007517 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


