Used 2014 Newmar Ventana LE 3436 Motor Home Class A
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
The Ventana LE 3436 motor home by Newmar offers triple slides. One of the slides is a full wall slide which really helps to open up the floorplan.
As you enter the motor home, to the left is a slide with a booth dinette and LCD TV.
The bathroom has a toilet, sink, shower and linen cabinet.
The rear bedroom offers a queen bed slide and a full wardrobe with sliding mirror doors. The wall side has a tv, dresser, pantry, refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and sofa.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 212854A
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 25600 lbs |
| Cargo Capacity | 5400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 340Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAB2DTXECFW0773 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


