Used 2014 Newmar Ventana LE 3433 Motor Home Class A - Diesel
The Ventana LE 3433 motor home by Newmar offers quad slides and plenty of floorplan space.
As you enter the 3433, to the left is a slide with a pantry, refrigerator, three burner range, and double kitchen sink. Next to the sink is an additional pantry. The opposite side has a slide with a sofa and booth dinette. Next to he dinette you will find a dry bar with TV.
On one side of the motor home there is a shower. On the other side there is a private toilet area with a sink.
The rear bedroom has a queen bed slide and a slide with a TV and dresser. Along the rear wall you will find plenty of storage with the wardrobe with sliding mirror doors.
You can also choose an optional washer and dryer.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UM2600439
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 25500 lbs |
| Cargo Capacity | 5500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 42274 |
| Engine | 340hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAB2DT7ECFV4221 |
Ventana LE 3433 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


