Used 2014 Newmar King Aire 4593 Motor Home Class A - Diesel
The King Aire 4593 motor home by Newmar offers a bath and a half and triple slides. One of the slides is even a full wall slide.
As you enter the motor home, to the left is a slide with a fixed sofa with entertainment center above the sofa, double kitchen sink, two burner range, and dishwasher. Just past the kitchen area, down the hall is a half bath.
The full wall slide offers a hide-a-bed sofa, hide-a-leaf dinette, buffet, refrigerator, pantry, and overhead TV in the bedroom. In the bedroom you will also find a king bed slide.
The bathroom offers much room with two sinks, toilet, rear wardrobe, washer and dryer, linen cabinet, and shower.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 99057
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 54000 lbs |
| Dry Weight | 46900 lbs |
| Cargo Capacity | 7100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISX 600 Hp |
| VIN | 4VZVU1E9XEC078085 |
King Aire 4593 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


