Used 2014 Newmar Dutch Star 4369 Motor Home Class A - Diesel
The Dutch Star 4369 motor home by Newmar offers triple slides and a bath and a half.
As you enter the motor home, to the left there is a slide with LED TV, bar, three burner range, and double kitchen sink.
The half bath is down the hall from the kitchen and living areas.
The bedroom offers a king bed slide. In the rear of the motor home, you will find the master bath. The bath has a wardrobe, two sinks, wardrobe, toilet, and shower. The full wall slide has two wardrobes, a chest of drawers, overhead TV, pantry, refrigerator, hide-a-leaf dinette, and hide-a-bed sofa.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as an optional washer and dryer.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# FU9145
Chassis: Freightliner
Exterior Color: BLACK, RED, BROWN
Interior Color: LIGHT WOOD/TAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | LIGHT WOOD/TAN |
| Exterior Color | BLACK, RED, BROWN |
| GVWR | 44600 lbs |
| Dry Weight | 35600 lbs |
| Cargo Capacity | 9000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISL 450Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZFCHCYXECFU9145 |
Dutch Star 4369 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


