Used 2014 Newmar Canyon Star 3610 Motor Home Class A
The Canyon Star 3610 motor home by Newmar offers two slides and a bath and a half.
As you enter the 3610, to the left is a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, pantry, and linen cabinet. Next to the linen is a dry bar with a TV. The opposite side has a slide with a dinette, sofa, and end table slide. Next to the slide is a wardrobe, which provides added space.
There is a convenient half bath just off of the main living area.
The bedroom offers a queen bed slide, two wardrobes, and overhead TV, and a chest of drawers.
In the very rear of the motor home, you will find a master bath with a shower, sink, linen cabinet, and toilet.
You can even choose and optional washer and dryer.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# E0A05005
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 22000 lbs |
| Dry Weight | 19470 lbs |
| Cargo Capacity | 2530 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Generator | YES |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 28069 |
| Engine | 362 hp |
| Chassis | Ford F-53 |
| Available Beds | 2 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | GAS/ELECTRIC |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | POWER |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DY0E0A05005 |
Canyon Star 3610 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


