Used 2014 Newmar Bay Star Sport 2903 Motor Home Class A
The Bay Star Sport 2903 motor home by Newmar offers a full wall side and an additional slide in the rear.
As you enter the 2903, to the left is a double kitchen sink, three burner range and refrigerator.
The bathroom has a corner shower, sink, and toilet.
In the rear you will find the bedroom. The bedroom offers a queen bed slide. The full wall slide has double shirt wardrobes, an overhead tv, wardrobe, pantry, dinette, and sofa.
There is a TV in the front overhead for your convenience.
You will also find plenty of overhead cabinets throughout the motor home which provide plenty of storage.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 23313
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: BLACK/MAROON
Interior Color: FUNCTION CHECK
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | FUNCTION CHECK |
| Exterior Color | BLACK/MAROON |
| GVWR | 20500 lbs |
| Dry Weight | 15600 lbs |
| Cargo Capacity | 4900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 33942 |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY4E0A00938 |
Bay Star Sport 2903 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


