Used 2014 Newmar Bay Star 3103 Motor Home Class A
Beautiful Class A!
2014 Baystar 3103 Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Bay Star 3103 motor home by Newmar offers two slides and and a king bed.
As you enter the 3103, to the left is a buffet, and corner TV. The opposite side has a slide with a sofa, double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and pantry. There is a second pantry next to the slide.
The bathroom has a linen cabinet, corner shower, sink, and toilet.
In the rear bedroom you will find a king bed slide, and two shirt wardrobes, a chest of drawers, and an overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home which provide much storage.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 97635
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | WHITE |
| GVWR | 20500 lbs |
| Dry Weight | 17100 lbs |
| Cargo Capacity | 3400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 28423 |
| VIN | 1F66F5DYXE0A02225 |
Bay Star 3103 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


